Öğretmen

Öğretmen

ÖĞRENEN OKUL

  1.  Öğrenen okul: Öğrenen okul,okul toplumunun sürekli bir şekilde öğrenerek kendilerini geliştirmelerini, yeni bilgiler üretmelerini, paylaşmalarını, bu bilgiyiokulunbilgisi haline getirmelerini ve sorunların çözümünde kullanarak öğrencilerin etkili, kalıcı ve anlamlı öğrenmelerine hizmet edecek şekilde öğretim sürecine dâhil etmelerini ifade etmektedir. Öğrenen Okul olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik çalışmalar: Öğretmen ve yöneticilerin aylık olarak eğitime dair birer kitap okudukları ve kitap değerlendirmesi yaptıkları bir uygulamamız mevcuttur.

 

Kitap Listesi:

Ekim: Prof. Dr. Selçuk ŞİRİN,Yetişin Çocuklar

Kasım: KieranEgan, Derinlemesine Öğrenme,

Kasım: Ayın Filmi- Ölü Ozanlar Derneği

Aralık: John Taylor Gatto, Eğitim-Bir Kitle İmha Silahı - Zorunlu Eğitimin Karanlık Dünyasında Bir Yolculuk

AralıkÇ: Ayın Filmi – 3 Aptallar

Ocak: MalcolmGladwell, Outliers (Çizginin Dışındakiler) – Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Ocak: Ayın Filmi- Yerdeki Yıldızlar

 

 

 

  1.       Öğrenen Okul projesi kapsamında Eylül ayı içerisinde Mardin Artuklu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden öğretim üyelerinden öğretim yöntemleri, eğitimde yeni yaklaşımlar, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme konularında okulumuz öğretmen ve yöneticilerine yönelik seminerler düzenlendi.
  1.        Prof. Dr. Abdurrahman Ekinci (Mardin Artuklu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi) “okul akademik danışmanı” olarak okulumuzun eğitim ve öğretim sürecini geliştirmede akademik destek vermektedir. Bu kapsamda sınıf yönetimi, öğretim yöntem-teknikleri, öğretimde planlama ve değerlendirme konularında öğretmen eğitimlerine devam etmekte ve haftalık olarak öğretmenlerimizle görüşmeler yaparak eğitimsel rehberlik yapmaktadır.

 

  1.       “Derinlemesine öğrenme” adlı projeyi uygulamaktayız. Bu proje ile öğrenciler seçtikleri bir konuda uzun dönemli araştırma ve inceleme yaparak veri toplama, analiz, uygulama, değerlendirme ve sunmaya dair becerilerini geliştirmektedirler.

 

  1.  18-22 Kasım tarihleri arasında öğretmenlerimize yönelik olarak okul danışmanımız mesleki gelişim, planlama ve değerlendirme, öğretim teknikleri konularında eğitim verilecektir. Hafta boyunca sürecek eğitimlerde, ayrıca Finlandiya’dan Eğitim Uzmanı, EijaLiisaSokkaMeaney “Finlandiya Eğitim Sistemi ve Okul Uygulamaları”, Honkong’da öğretmen olarak çalışan Mehmet Karakuş’da “Honkong Eğitim sistemi ve okullarda öğretim süreçleri” başlıklarında online seminer vermişlerdir.
  2. ÇAĞIN ETİK KOLEJİ BAHAR YARILIYI KİTAP VE FİLMLER

                   

AYLAR

KİTAP

FİLM

ŞUBAT

Aptallaştıran Eğitim – John Taylor Gatto- Pedagoji Yayınları

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

MART

Eğitilmemiş Zihin

HowardGardner- Alfa Yayıncılık

 

KORO

NİSAN

Momo - Michael Ende-

PEGASUS YAYINLARI

Karatahta 

MAYIS

Dünya Okulu: Eğitimi Yeniden Düşünmek-YKY- (Salman Khan)

 

BillyElliot

HAZİRAN

Okulsuz Toplum-Şule Yayınları- IvanIllich

 

7. Sınıf